Odgovorno s hrano

EKODAN-DO PRETEKLOSTI IMAMO SPOŠTLJIV ODNOS

Dodano: 2011-05-26 18:28:46
Učenci 1. razreda z ljudsko pripovedovalko go. Ančko Lazar
Poznavanje preteklosti, zavedanje, da smo nanjo ponosni, pripomore k ohranjanju dragocene dediščine. V naši preteklosti je veliko dogodkov, zgodb, navad, običajev povezanih z današnjim načinom življenja.

Naša preteklost je izjemno bogastvo, ki nas uči in opozarja, da moramo ohraniti spoštljiv odnos. Vse to je nastajalo skozi stoletja naše zgodovine, postavljali so jo naši predniki. Zato smo se v okviru Ekošole odločili za projekt »Mi in naša preteklost«.

Zato smo spoznavali, raziskovali običaje, navade, ljudsko izročilo, kulinariko, poznavanje kulturnih in naravnih znamenitosti našega kraja.

V okviru Ekodneva smo na prireditvi 5. 5. 2011 pokazali utrinke našega dela.

V prostorih knjižnice smo pripravili tudi razstavo izdelkov, gradiva, risbic, plakatov, starih predmetov…

Z nami sta bili pomembni gostji ga. Ančka Lazar, po domače Vintarjeva Ančka iz Zagorice, ljudska pevka, pripovedovalka kratkih zgodb, poznavalka šeg in navad Dobrepoljske doline in ga. Dušica Kunaver, samostojna kulturna publicistka, profesorice angleščine in ruščine, avtorica poljudnoznanstvenih in leposlovnih knjig, pedagoških priročnikov in zbirateljica ljudskega izročila in etnološkega gradiva.

Prireditev so pripravili učenci z učitelji od 1. do 5. razreda OŠ Dobrepolje, skupaj s PŠ Kompolje in PŠ Ponikve. Predstavili so obrti izdelovanja zobotrebcev, košnjo, izštevanke in pesmi, praznovanje velike noči, Dobrepoljsko kulinariko, Ponikovske mačkare. Pripovedovali so zgodbe Ančke Lazar, predstavili vas Zagorica. Mlajša folklorna skupina OŠ Dobrepolje se je predstavila z odrsko postavitvijo »Zajčki sa skakali«, starejša folklorna skupina pa z odrsko postavitvijo »Gari! Kej gari?«.

Povezali smo se in sodelovali tudi z Društvom podeželskih žena Dobrepolje – Struge, z gospo Nado Lunder, ki nam je pomagala pri pripravi značilnih dobrepoljskih jedi:  štule in ajdovih štrukljev.

 Ga. Dušica Kunaver je o našem skupnem srečanju zapisala…

V dobrepoljski knjižnici sem že nekajkrat predavala in se zato počutim   že kar  domačo v tem lepem in prijaznem kraju. Vesela sem bila tudi povabila  kolegice  Dušice Hočevar, da  bi sodelovala pri  Ekodnevu dobrepoljske  šole. Kot stara učiteljica vedno zelo rada pridem med učence in  rada se preselim v tista  lepa leta, ko sem stala na katedru. Med dobrepoljskimi učenci, učiteljicami in knjižničarkami sem  doživela zares lep dan.

Najprej bi želela poudariti veliko vlogo, ki jo v zadnjih  letih dobivajo knjižnice. Postale so središče dogajanja v posameznih krajih in počasi prevzemajo vlogo legendarnih čitalnic, ki so v drugi polovici  19. stoletja odigrale tako pomembno vlogo v času »rojevanja«  našega naroda. Danes, v času potrošništva, ko je  identiteta  našega naroda resno  ogrožena, so knjižnice spet stopile v akcijo. Ob domači knjigi skrbijo še za druženje ob domači besedi in domači pesmi.

V Dobrepolju  je vez knjižnica - šola še posebej tesna in vzpodbudna za vse. V današnjih dneh je treba  veliko vztrajnega prizadevanja, da kljub vsem tujim vplivom v mladino vložimo ljubezen do domače zemlje. Prav je,   da mladina spoznava in spoštuje tuje dežele, vendar ljubezen do domače zemlje je tista dragocena vrednota, ki jo bo današnji otrok,  ko odraste, še kako potreboval, da bo  znal samozavestno nastopati v  svetu, ki postaja vse bolj en sam velik prostor.

Kako prisrčno so dobrepoljski učenci ob Ekodnevu  nastopali, plesali, deklamirali, peli,  pripovedovali, igrali …Vsem mojim učiteljskim kolegom na dobrepoljski šoli in gospodu ravnatelju prisrčne čestitke za  vzgojo  mladine, ki raste v ljubezni do domačega kraja in domačih  vrednot.  

EKODAN NA PREDMETNI STOPNJI

Ekodan so 22. aprila imeli tudi na predmetni stopnji. Učenci predmetne stopnje so izvajali različne naloge pod vodstvom mentorjev.

Opazovali so naravo, reševali naloge na temo ekologije, izdelovali izdelke iz eko materialov, pripravili kosilo iz ekoloških živil, poslušali predavanje o pozitivni energiji in pozitivnem načinu razmišljanja, o pravilnem odnosu do narave z g. Tonetom Fabjanom, ustvarjali Ekoznak, izvedli anketo o ogrevanju stanovanj in naredili statistično obdelavo z diagrami. Izdelke in plakate so razstavili v EKOKOTIČKU v avli šole.

 

JVIZ OŠ DOBREPOLJE,
VODJE PROJEKTA: Anja Perko, Dušica Hočevar, Marija Babič

Nastop mlajše folklorne skupine
Prikaz košnje učencev 2. razreda
Nastop starejše folklorne skupine
Ga. Dušica Kunaver
PROJEKTI
Eko kviz

Ekokviz za srednje šole

Eko paket

Hrana ni za tjavendan

Raziskovalci biotske raznovrstnosti

Jaz, ti mi za Slovenijo

Znanje o gozdovih


POROČILO EKOŠOL