Odgovorno s hrano

Živim EKO

Dodano: 2011-05-31 10:36:09
Začetek ustvarjanja verige iz plastičnih vrečk
Veliko ljudi se sprašuje, kaj sploh pomeni beseda eko, ali mislijo, da je to nekaj dolgočasnega in brez smisla, zato bi rada najprej povedala oz. razjasnila besedo eko.

Eko pomeni varovanje in zaščita okolja, vključno z zmanjšanjem porabe elektrike, vode, ločevanjem odpadkov ter s kupovanjem bio izdelkov, kaj so bio izdelki bom povedala kasneje. Čeprav sem tudi sama bila dolgo enakega mnenja, dokler nisem  spoznala, da je lahko to prav zabavno.

 

         Bil je navaden dan, ko sem se odpravljala proti domu ter videla majhno deklico, ki je vrgla papirček na tla in odšla. Za njo je prišla mama in pobrala papirček ter ga vrgla med biološke odpadke. Ob tem dejanju sem bila ogorčena, saj sem mislila, da vsaj starši vedo, kako se ločujejo odpadki. Kasneje sem videla gospoda, ki je pral svoj avto in se hkrati pogovarjal po telefonu. Voda je med tem časom tekla po cesti, ne da bi bila pred tem uporabljena. Tudi to dejanje se mi je zdelo nespametno, saj na celotnem svetu zmanjkuje pitne vode in še te zaloge porabljamo po nepotrebnem. Takrat sem se zavedala, da z različnimi dejavnostmi ter dejanji močno onesnažujemo naravo in ogrožamo svoja življenja. In zaradi vsega tega sem se odločila postati eko ter s tem zmanjšati porabo vode, porabo elektrike in odpadke odlagati v primerne koše oz. odpadke ločevati. O teh stvareh sem povprašala mamo ter očeta, ki sta mi povedala, da si lahko eko, tudi če kupuješ bio izdelke oz. jih pridelaš sam. Bio izdelki so torej izdelki, ki so pridobljeni iz naravnih snovi oz. so pridelani na naraven način in ob tem niso škropljeni.

 

         Tako sem torej od tistega dne začela skrbeti za naravo ter o teh stvareh poučila še mlajšega bratca. Povedala sem mu, kako ločevati odpadke in kako zmanjšati porabo vode, ob tem sem mislila, da ob umivanju zob zapreš vodo, če je ne potrebuješ.  

 

         Vsako leto pa sodelujem tudi pri Eko dnevu, ki se je to leto odvijal 14. 4. 2011.

 

         Najprej bi rada povedala, čemu je ta dan sploh namenjen.

 

         Eko dan je torej dan, ki ga vsi učenci Osnovne šole Janka Glazerja preživimo enako, saj imamo vsi isto željo, katera se glasi: »Zmanjšati onesnaženost.«

 

         Kako je akcija potekala letos. Prav zanimivo in na še bolj poseben način, saj nismo sami mi na šoli začutili dan, ampak Ruše v celoti in vsi, ki so se ta dan peljali skozi kraj.

         Letos smo morali zbirali plastične vrečke. Kako? Že najmanj ves teden prej doma, saj smo v šolo morali prinesti vse plastične vrečke, ki jih vsaka družina uporabi v enem tednu. Teh vrečke pa nismo samo odvrgli oz. jih zbrali za reciklažo, ampak smo jih po razred zbrali in vsak razred je iz vrečk naredil dolgo verigo. Te, razredne verige, ki so bile že dolge, smo povezali še v skupno šolsko verigo in nastala je pet kilometrska kača, ki smo jo potegnili skozi Ruše. Seveda smo s tem ustavili promet, ampak to sploh ni pomembno, pomembno je to, da smo opozorili na nekaj, česar se sploh ne zavedamo, kako nas bodo plastične vrečke kmalu zasule, če se ne bomo zbudili iz lagodja in se začeli zavedati, da je eko »cool« in nujno potrebno, če želimo ohraniti naš planet.

 

         Tako smo tudi ugotovili, koliko vrečk porabijo samo družine ene šole, v Sloveniji pa je 480 šol krat 5 km, kar znaša 2420 km vrečk samo v enem tednu. Koliko jih ima mesec in leto? Torej z vrečkami že ovijamo planet. Na to pa nas je opozoril še kratek posnetek o onesnaževanju s plastičnimi vrečkami, ki smo si ga ogledali po razredih, vendar takrat še nismo tako razumeli, dojeli smo v popolnosti šele takrat, ko smo stali ob naši verigi po ulicah Ruš. S pomočjo učnega lista smo izračunali tudi vrednosti porabe širše.

 

         Vendar z verigo še zmeraj nismo pripomogli k zmanjšanju onesnaževanja, zato smo se po malici odpravili na čistilno akcijo, ki je potekala približno tako: vsak razred je imel določen predel v Rušah, ki ga je moral čim bolje očistiti. Ker se je naš razred dobro odrezal in svojo pot hitro očistil, smo kasneje imeli še malo prostega časa, preden smo se vrnili nazaj v šolo, kjer smo ugotovili, da so Ruše čistejše, kakor lani, ko smo prvič sodelovali na vseslovenski akciji Očistimo Slovenijo. Na naši šoli takšne akcije pozdravljamo, saj živimo na obronkih Pohorja, ki je biser severovzhodne Slovenije in prav je, da so biseri tudi kraji, ki ležijo pod njim, saj nas pot nanj vodi skozi njih.

 

 

Sara Čurič, 7. a

Mentorica: Ljiljana Mićović, prof.,
OŠ Janka Glazerja Ruše

In, kaj smo še počeli:

1. razredi

 

Prvošolci so v uvodu poslušali pravljico Smetiščna vas, ki je bila dobra iztočnica za razgovor o onesnaževanju narave.

Pogovarjali so se o ločevanju odpadkov ter kako lahko sami skrbijo za okolje, v katerem živijo.

Tudi oni so se pridružili verigi plastičnih vrečk, risali na temo onesnažena narava ter na koncu izvedli čistilno akcijo v okolici šole.

Učenci so sklenili, da bodo namesto plastičnih vrečk raje uporabljali vrečke iz blaga, košare ali kar nahrbtnike.

Mentorice: Andreja Kljajič, Jana Terbuc, 1. a; Lidija Grgić, Filomena Vollmeier, 1. b

 

2. razredi

 

EKO DAN V 2. b RAZREDU 

 

Ta dan smo v šolo prinesli plastične vrečke. Vse vrečke smo zvezali v verigo. Bila je zelo dolga. Ogledali smo si film, kjer smo videli, kako zaradi plastičnih vrečk umirajo živali. Sklenili smo, da bomo uporabljali manj plastičnih vrečk.

Lana Jakopiček

 

V našem razredu smo zbrali 173 vrečk. Zvezali smo jih v verigo še z ostalimi razredi na šoli. Sklenili smo, da bomo uporabljali papirnate in iz blaga narejene vrečke. Nato smo po Ulici Ruške čete pobirali odpadke. Imeli smo se zelo lepo!

Nika Kupčič

 

Ogledali smo si film in izvedeli, da s plastičnimi vrečkami onesnažujemo naravo. Od danes naprej bomo hodili v trgovino s košaro ali papirnato vrečko.

Jan Tertinek

 

V razredu smo naredili verigo iz vrečk. Združili smo verige vrečk vseh razredov. V filmu smo videli, da tudi živali trpijo zaradi plastičnih vrečk.

Gal Prednik

 

V trgovino raje prinesi vrečko iz blaga ali papirja. V moji družini ne bomo uporabljali plastičnih vrečk.

Zarja Zupan

 

Ko pridem na blagajno, bom rekel: »Ne, hvala! Ne potrebujem plastične vrečke.«

Alen Haložan

 

Ugotovili smo, da z odpadki uničujemo naravo. Zato smo z razredom odšli na čistilno akcijo.

Endrin Amiti

 

Doma imamo več košev za smeti. Za biološke odpadke,  za papir in še enega rjavega in enega zelenega.

Maša Zupančič

 

Vezali smo vrečke. Ogledali smo si film in ugotovili, da ljudje delamo preveč smeti. Odšli smo na čistilno akcijo. Veselili smo se in zraven veliko očistili.

Zala Junger

 

Ko bom šel v trgovino, bom uporabljal samo vrečke iz blaga in papirja. Plastične vrečke bom vrgel v koš za embalažo. Živali umirajo zaradi plastičnih vrečk.

Žak Obrovnik

 

V moji družini ne bomo več uporabljali plastičnih vrečk. S svojim razredom lepo skrbimo za okolje. Ločujemo odpadke. Zaradi onesnaževanja umirajo živali. Zato sem sklenila, da bom živinozdravnica.

Urška Težak

 

V našem razredu smo zbrali 173 vrečk. Ogledali smo si film o plastičnih vrečkah. Čistili smo okolico blokov. Ljudje zelo skrbijo za okolico blokov. Največ odpadkov je bilo pri trgovini.

Tina Garbar

 

Odpadke, ki jih gre popravit, popravimo. Iz katerih gre naredit kaj novega, naredimo kaj novega. Gnilo sadje in zelenjavo damo na kompost. Doma imamo veliko naravnih materialov.

Aleksej Jurak

 

V trgovino bom hodila z vrečko iz blaga, da ne bom uporabljala plastičnih vrečk. Videla sem, kaj se zgodi z živalmi, ki se ujamejo v vrečko.

Teja Tertinek

 

Videli smo, da živali umirajo zaradi vrečk. Skrbela bom za naravo. Knjižničarki sem pomagala saditi zelenjavo in rožice.

Gaja Miklavec

 

Sklenil sem, da v trgovini ne bom več jemal plastičnih vrečk. Videl sem, kako živali umirajo zaradi njih.

Andraž Oblak

 

V trgovini bom rekel, da ne potrebujem plastične vrečke. Ogledal sem si film in videl, kako živali umirajo zaradi vrečk. Tudi mi smo pobirali smeti.

Andraž Rutnik

 

Ne uporabljajmo plastičnih vrečk!  

Nik Kraner

 

V šolo smo prinesli vrečke, ki jih potrošimo čez teden. Bilo jih je zelo veliko. Ogledali smo si film. Živali so bile zelo uboge. Sklenili smo, da bomo manj uporabljali plastične vrečke.

Matij Krt

VTISI Z EKO DNEVA

 

Najbolj všeč mi je bilo, ko smo prinesli vrečke v šolo, jih prešteli in povedali, koliko smo jih zbrali.

                                                                           Jure Matic Krajnc, 3. c

 

Najbolj mi je bilo všeč, ko smo v razredu skupaj vezali verigo.

Najljubše mi je bilo, ko smo pobirali odpadke.

                                                        Tina Volf, 3. c

 

Dan je bil zelo zanimiv. Zelo zanimivo je bilo izvedeti, koliko vreč porabi ena družina v tednu dni. Nato smo očistili okolico šole. Ker smo bili pridni in delovni, nas je gospa iz bloka nagradila s čokoladnimi jajčki.

                                                                           David Hedl, 3. c

 

Najboljše mi je bilo, ko smo sestavljali verigo iz vrečk. Veriga iz vreč vseh učencev šole je bila dolga do Petrola. Nato smo si ogledali posnetek o nevarnosti plastičnih vrečk.

                                                                           Tine Puklavec, 3. c

 

Ko smo razvlekli verigo iz plastičnih vreč in jo izmerili, je bila dolga. Nabrali smo veliko smeti.

                                                                           Marcel Britovšek, 3. c

 

Najbolj zanimiva mi je bila čistilna akcija.

                                               Aljaž Kotnik, 3. c

 

Meni je bilo najbolj zanimivo, ko smo gledali posnetek. Izvedela sem, da veliko plastičnih vreč pristane v rekah in morjih.

                                                                           Biljana Milčev, 3. c

 

Ko smo šli na sprehod, mi je bilo zelo všeč, ker smo čistili okolico. Najbolj mi je bilo všeč, ko smo naredili verigo iz plastičnih vrečk.

                                                                           Maruša Britovšek, 3. c

 

Najbolj zanimivo mi je bilo vezanje verige iz plastičnih vrečk. Potem smo jo odnesli na igrišče, kjer smo zvezali veliko verigo iz vrečk učencev naše šole.

                                                                           Karin Brunčko, 3. c

 

Meni je bilo najbolj všeč, ko smo gledali posnetek o plastičnih vrečkah. Izvedela sem, da so nekatere države že prepovedale njihovo uporabo.

                                                                           Eva Urleb, 3. c

 

Meni je bilo najbolj všeč, ko smo pobirali odpadke po travnikih in pločnikih.

                                                                           Jan Tukanj, 3. c

 

Presenetilo me je, koliko odpadkov mečejo na cesto in naokoli.

                                                                           Rok Dovnik, 3. c

 

Najbolj se spomnim veliko odpadkov in hudega psa, ki je lajal na nas, ko smo čistili okolico.

                                                                           Jan Smolar, 3. c

 

Pogledali smo si posnetek Prekletstvo plastičnih vrečk. Ugotovili smo, da jih mečejo v morja in onesnažujejo okolje. Kar nekaj držav je prepovedalo uporabo plastičnih vrečk.

                                                                           Iza Waldhütter, 3. c

 

Spomnim se posnetka živali, ki so se zapletle v plastične vrečke. Potem smo šli učiteljici pomagat vezat verigo iz vrečk.

                                                                           Eva Dina Bedok, 3. c

 

Na eko dnevu sem izvedel, da vrečke naredijo iz polivinila. Zvezali smo verigo, ki je bila dolga do Petrola. V razredu smo zbrali 72 vrečk.

                                                                           Nejc Strelec, 3. c

 

Da ne bi tako onesnaževali okolja, moramo kupovati čim manj plastičnih vrečk.

                                                                           Robert Sedmak, 3. c

 

Najbolj zanimivo mi je bilo, ko smo iz vreč, ki smo jih prinesli v šolo, naredili dolgo verigo.

                                                                           Hasan Osmani, 3. c

 

Najbolj se spomnim dolge verige, ki smo jo raztegnili do Petrola.

                                                                           Zoya Kos, 3. c

PROJEKTI
Eko kviz

Ekokviz za srednje šole

Eko paket

Hrana ni za tjavendan

Raziskovalci biotske raznovrstnosti

Jaz, ti mi za Slovenijo

Znanje o gozdovih


POROČILO EKOŠOL