Odgovorno s hrano

Stare obrti in običaji v Črnem grabnu in okolici

Dodano: 2011-06-03 10:04:12
staro kmetijsko orodje
V okviru naravoslovnega dne, smo spoznavali ljudske običaj, s tem pa tudi življenje naših dedkov in babic v preteklosti.

Kulturni dan je bil razdeljen na tri glavne dele. Obisk čevljarskega muzeja v Lukovici pri gospodu Stanetu Bevcu (sedmi razredi) in kovačij pri gospodu Urbanija v Lukovici (sedmi razredi), pri gospodu Volfu na Prevojah (osmi razredi) in g. Igliču v Rafolčah (šesti in deveti razredi), ogled delavnic in preizkušanje v ročnih spretnostih na matični šoli ter na koncu kulturni program v izvedbi Johance (Jane Toman) in pevcev iz Blagovice.

Učenci šestih razredov so se ob 8. uri zbrali pred šolo in se razporedili po razredih. Sledil je pohod do vasi Rafolče, točneje do domačije gospoda Igliča. Učenci so dobili učne liste, kjer so najprej izpolnjevali vprašanja, povezana s kovaštvom in muzejem na prostem, kjer ima gospod Iglič veliko število starih kmečkih predmetov, od jarmov za živino, podkev, plugov, cepcev za mlačev žita, košar vseh oblik in velikosti, skrinj, lončenih posod, žag, tudi raznih slik iz časov pred nekaj desetletij ni manjkalo.

Na kozolcu pred domačijo so bili razstavljeni pripomočki za delo na polju: stari plugi, podkve, skratka staro kmečko orodje. Gospod za vse to skrbi zelo vestno, pri ljudeh zbira stare predmete, jih primerno zaščiti, da bodo še dolgo na ogled tistim, ki jih zanimata življenje in delo nekoč.

Sledil je ogled kovaške delavnice, ki jo gospod še kdaj pa kdaj uporabi. V njej so lahko videli ognjišče, ki je osrednji del kovaške delavnice, zraven pa še ogromno različnih klešč za držanje kovinskih predmetov, veliko nakovalo, kladiva. Gospod nam je pokazal, kako se krivi kovinska palica. Segrel jo je na ognjišču, kjer je s pomočjo meha dovajal zrak in tako povišal temperaturo ognja. Kovinska palica je kmalu zažarela v oranžni barvi, kar je bil znak, da je dovolj mehka, da se da oblikovati. Z nekaj spretnimi zamahi se je konec palice ukrivil v krog. Z nekaj domišljije in truda bi lahko iz tega kosa nastal del ograje ali kaj drugega. Čas je hitro tekel, prišel je čas za odhod nazaj na šolo, kjer smo pojedli malico, se malo spočili, nato nas je nas je zgornjem hodniku čakalo veliko ljudi iz okoliških krajev, ki so nam pokazali, s čim vse se ukvarjajo. Učenci smo si lahko ogledali in spoznali: izdelavo košar, cekarjev, rož iz krep papirja, rezbarjenje in izdelke iz gline. Ne smemo pozabiti dveh stari poklicev, ki sta že skoraj izumrla, to sta kolarstvo in sedlarstvo. Prav zanimivo je bili videti lesena ogrodja koles, lesene vozičke, ročice, jermena za sedla, okraske na konjskih komatih …

Sedmi razredi so najprej začeli s spoznavanjem tehnike klekljanja, nato pa so si ogledali še, kako se ročno veže knjige. Polni novega znanja smo se sprehodili do Lukovice, kjer smo pri domačiji Bevc videli delo čevljarja in delo kovača v bivši kovačiji pri g. Urbanija. Na koncu pa so kulturni dan popestrili še ljudski pevci.

Osmi razredi so se poleg zgoraj naštetih dejavnosti ukvarjali z izdelavo rož iz krep papirja ali rož iz nogavic. Nato so se odpravili h kovaču na Prevoje. G. Volf se je preselil iz Blagovice na Prevoje, s sabo pa je prinesel vse, kar je povezano s kovačijo, kajti njihova kovačija je bila znana pod imenom Pri Simonu. Spoznali smo imena različnih orodij in kako so včasih izdelovali izdelke ter kovali konje.

Deveti so poleg zgoraj naštetih dejavnosti videli še, kako so včasih delali volno in izdelke iz nje. Opazovali so tudi, kako so včasih izdelovali izdelke iz slame.

Nato je sledila še proslava. Na njej so se nam pridružili še učiteljice in učitelji iz projekta Comenius, ki so bili v tem tednu gostje na naši šoli. Predstavilo se nam je mlado dekle, Jana Toman, ki je bilo oblečeno v narodno nošo in je v pristnem narečju predstavila nekaj izdelkov domače obrti, ob sebi pa je imela skupino petih pevk in pevcev iz Blagovice, ki so zapeli nekaj pesmi iz teh krajev.

Učenci in z njimi učitelji smo uživali, vsak je videl, spoznal in preizkusil nekaj novega. Učenci so pokazali veliko zanimanje za prikazana ročna dela, kar je dober znak in obet za prihodnost, saj bodo s podmladkom stare obrti ohranjene in jih bodo lahko spoznali tudi prihodnji rodovi.

Kulturni dan so pripravile Irena Orehek, Marjana Flis Lederer in Jana Kovič.
Zahvaljujemo se vsem, ki so bili pripravljeni preživeti dopoldan na naši šoli in nas seznaniti s starimi obrtmi in običaji.

Damjan Gašparič 
zapis in foto,
OŠ Janka Kersnika Brdo

aranžmaji
Kdo je Didku zašil srajčko?
Kolar dela kola
Izdelava knjige
pletenje košar
PROJEKTI
Eko kviz

Ekokviz za srednje šole

Eko paket

Hrana ni za tjavendan

Raziskovalci biotske raznovrstnosti

Jaz, ti mi za Slovenijo

Znanje o gozdovih


POROČILO EKOŠOL