Z delom so predstavniki Ljudske univerze pričeli spomladi, do konca šolskega leta pa je bil postavljen. Pri izgradnji so priskočili na pomoč tudi starši učencev. Očetje so postavljali visoke gredice, mamice pa so barvale les. Po svojih močeh so pomagali tudi učenci. Najbolj veseli so bili, ko so lahko pričeli s sajenjem. Posadili so tudi zdravilna zelišča, ki so jih vzgojili v lončkih. Na gredicah je počasi začela rasti zelenjava. Učenci so ob njej postavili tablice z napisi, da lahko vsak prepozna brokoli, por, zelje, kumare…
V začetku letošnjega šolskega leta smo z delom na vrtu nadaljevali. Ko je v gredah zrasla trava, smo jo hitro odstranili. Ko pa je bila zelenjava dovolj velika, smo jo začeli uporabljati v prehrani. Učenci so aktivno sodelovali pri spravilu kot tudi pri pripravi zelenjave. Veseli smo bili, ko smo pobrali prvi pridelek. Brokoli smo oprali in narezali, nalupili smo krompir, kuharica pa je nato skuhala brokolijevo juho. Čeprav te juhe sicer veliko otrok ne mara, so jo prav vsi poskusili, saj je brokoli zrasel pred njihovimi očmi, v njihovem novem vrtu. Tako se je delo na vrtu nadaljevalo vse do zime…
Poleg zelenjavnih gredic imamo tudi kotiček z zdravilnimi zelišči. Zelišča in dišavnice smo sušili za čaj in drugo uporabo. Izdelali smo vrečke in škatlice, kamor smo jih spravili. Uporabili smo jih za predstavitev naše šole na Titovem trgu v Velenju na prireditvi »Velenje se predstavi« v mesecu oktobru in na »mini bazarju« v pričakovanju novega leta. Imamo pa jih tudi za obdaritev kakšnega gosta naše šole v zahvalo za pomoč ob določenih dejavnostih…
Spomladi smo si delo zastavili tako, da ima vsak razred na skrbi svojo gredico, eno pa učenci jutranjega varstva in oddelek podaljšanega bivanja. Učenci so v razredu izdelali načrt, kaj bodo posadili oz. posejali, zatem pa to tudi uresničili. Večino sadik in semen so prinesli od doma, nekaj pa smo jih prispevale tudi učiteljice. Z veseljem smo vsi opazovali, kako so vrtnine pričele rasti. Ponovno smo izdelali tablice z napisi in z njimi opremili gredice. Zdaj skrbimo, da zelenjave ne prerase trava. Pričeli pa smo že s pobiranjem prvih pridelkov. Zadovoljni smo, ko lahko šolski malici dodamo redkvico, solato ali rukolo, ki smo jo pridelali sami.
Veseli smo, da imamo pred šolo to novo pridobitev, saj se učenci učijo na zanimiv način ter z opazovanjem in delom pridobivajo nove izkušnje. Učenci ob praktičnem delu spoznavajo različno zelenjavo in zelišča. Navajajo se na ravnanje z orodjem. Ločijo koristne rastline od pleveli. Oblikujejo pozitiven odnos do narave... Zelenjavo tudi pobiramo in pripravljamo za uživanje in s tem učenci pridobivajo tudi pravilne prehranjevalne navade.
Vrt pa je zanimiv tudi za ostale krajane Šentilja, saj se večkrat kdo ustavi ob njem in si ga ogleda. Imamo res lep šolski vrt, zato ni čudno, da smo vsi ponosni nanj, tako učenci kot tudi učiteljice.