Udeleženci so se seznanili s pomenom pridobivanja temeljnih izkustev in znanj o naravi skozi otrokove dejavnosti, ki temeljijo na opazovanju in eksperimentalno raziskovalni dejavnosti. Kulturni program ob dogodku so pripravili otroci Vrtca Morje iz Lucije.
V ospredju srečanja je bil izpostavljen primer dobre prakse skozi izpeljavo projektne teme »OD KAMNA, POLŽEV, ŠKOLJK DO SLANUŠ« , katerega so predstavile strokovne delavke Vrtca Morje iz Lucije. Izpostavile so funkcijo poiskanega in nabranega materiala, in to: material pri igri, material v didaktično eksperimentalni funkciji in material v vzgojno – izobraževalni funkciji. Na srečanju je bilo izpostavljeno, da s takim načinom dela otroci pridobivajo temeljna znanja o rastlinah in živalih, o njihovih življenjskih pogojih, njihovi vzajemni odvisnosti in naši odvisnosti od njih.
Osrednje dogajanje je bilo namenjeno ekoakcijskem načrtu za ekovrtce v šolskem letu 2016/17 in didaktičnim pristopom – delu na terenu v Fiesi. Šlo je za sprehod kot pomembnem dejavniku pri vzgoji otrok, igri in delu v naravi z naravnimi materiali.
Ob deseti obletnici srečanja koordinatorjev ekovrtcev je bila izdana monografija« Okoljska vzgoja v ekovrtcih Slovenije«, v kateri so v jedrnati obliki zajete vsebine razvoja, zavedanja pomena ekološke vzgoje , okoljske problematike v predšolski vzgoji – ekovrtcih in pomenu naravoslovja kot temelju okoljske vzgoje za trajnostni razvoj.