V devetih evropskih državah, tudi Sloveniji, se več kot 74.000 otrok, učencev in dijakov iz 163 vrtcev in šol vključuje v projekt »Odgovorno s hrano«, namenjen izobraževanju za odgovorno porabo hrano. - V njem skupaj s 3.500 vzgojitelji in 400 učitelji raziskujejo sestavine hrane šolskih in domačih jedilnikov, njihovo pridelavo, predelavo, transport, porabo in ostanke hrane ter posledično njihov globalni in lokalni vpliv. – Cilj globalnega triletnega učnega projekta je sprejemanje odgovornih potrošniških odločitev. - V Sloveniji je v prvem letu projekta sodelovalo 13 ustanov, v prihodnjem jih bo 45.
Projekt se izvaja v devetih evropskih državah: Bolgarija, Češka, Hrvaška, Latvija, Malta, Poljska, Romunija, Slovaška in Slovenija. Vzgojiteljem in učiteljem pomaga, da v svoje učne ure vključijo teme o odgovorni porabi hrane in spodbuja otroke, učence in dijake k dejavnostim za odgovorne spremembe v vrtcih in šolah ali v njihovi okolju. Globalni program je usmerjen k aktivnostim, s katerimi razvijajo kritično razmišljanje, pridobivajo znanje in veščine, s katerimi bodo postopoma znali sprejemati nove potrošniške in vedenjske vzorce. Cilj projekta je spodbuditi tudi ozaveščenost staršev in širše šolske skupnosti o globalnih vplivih naših vsakodnevnih prehrambnih odločitev.
Palmino olje, potrošnja mesa, sezonska hrana, zavržena hrana
V začetku šolskega leta so eko odbori vzgojiteljev, učiteljev, otrok, učencev in dijakov iz vsake ustanove izvedle pregled hrane ter razdelile vprašalnike po gospodinjstvih. Na osnovi ugotovitev so izbrali eno ali več tem, ki so jih raziskovali skozi celo leto, npr.: palmino olje, zavržena hrana, potrošnja mesa, lokalna in sezonska hrana ter druge.
Ustanove so se predlaganih tem lotevale zelo izvirno: spoznavali so globalne učinke lokalne pridelave in proizvodnje hrane; spremljali so poreklo živil v trgovinah in poreklo zaužite hrane; pripravljali obroke iz lokalno pridelane hrane; izvajali ukrepe za zmanjševanje zavržene hrane; likovno, literarno in glasbeno ustvarjali na temo hrane; spoznavali in obiskovali lokalne pridelovalce; izvajali kuharske tečaje; predstavljali nepoznana oziroma manj znana živila in jedi; organizirali tematske dneve in dneve odprtih vrat za starše in lokalno skupnost; na temo odgovorne porabe hrane so risali in pisali plakate in slogan, pripravljali predstavitve in raziskovalne naloge ter pisali članke in objavljali vsebine na spletu v šolskih časopisih in v lokalnih medijih.
Ekolistina tudi o hrani
Ob koncu šolskega leta so šole organizirale dneve aktivnosti, na katerih so eko odbori in drugi sodelujoči obvestili otroke, učence, dijake, učitelje, starše in širšo skupnost o temah, ki so jih izbrali. Vsaka ustanova je na zaključku pilotnega leta projekta sestavila svojo ekolistino, kjer so zapisali svojo vizijo o odgovornem do hrane in o hrani. V prihodnjem šolskem letu bo v projektu sodelovalo 45 slovenskih ustanov, ki so vključene v program Ekošola.
“Naše izkušnje z odgovorno porabo hrane v šolah kažejo, da ko razmišljamo globalno in delujemo lokalno, vsak posameznik lahko naredi korak k rešitvi velikih izzivov, s katerimi se sooča svet, kot na primer izguba biotske raznovrstnosti ali celo podnebne spremembe,” pravi Tereza Čajková, koordinatorka evropskega projekta Odgovorno s hrano.
V projektu Odgovorno s hrano je v Sloveniji v prvem letu sodelovalo 2.000 otrok in 50 učiteljev v trinajstih ustanovah:
VRTCI | Vrtec Antona Medveda Kamnik Vrtec Manka Golarja Gornja Radgona Vrtec Otona Župančiča Slovenska Bistrica |
OSNOVNE ŠOLE | OŠ Zadobrova OŠ Martina Krpana OŠ Preserje pri Radomljah OŠ Toma Brejca Kamnik OŠ Lesično OŠ Lava OŠ Puconci |
SREDNJA ŠOLA | Biotehniška šola Maribor |
DIJAŠKI DOM | Dijaški dom Ivana Cankarja Ljubljana |