Odgovorno s hrano

Projekt

Dodano: 2011-01-17 07:42:37
izdelovanje tablic o varčevanju energije in vode
Na OŠ Dobravlje - podružnica Črniče smo v mesecu novembru izvajali projekt Slovenske Karitas na temo "Živi preprosto - v smeri podnebne pravičnosti". Predlogi delavnic, ki so jih pripravili, so nas zelo pritegnili in tako so nastali številni izdelki ter z

V mesecu novembru so učenci OŠ Dobravlje, podružnična šola Črniče, sodelovali v projektu Slovenske Karitas "Živi preprosto - v smeri podnebne pravičnosti". To je mednarodni projekt osveščanja o problematiki podnebnih sprememb v povezavi z revščino v Afriki. V okviru projekta smo izvedli kar precej delavnic, ob zaključku projekta pa smo pripravili tudi šolsko razstavo z naslovom "Prihodnost je v naših rokah". Vsi učenci so si ogledali animirano-dokumentarni film o problematiki podnebnih sprememb ter se pogovarjali o vzrokih le-teh, posledicah in tem, kaj lahko mi storimo za boljšo in lepšo prihodnost.

Tako so prvošolci, drugošolci in tretješolci izdelovali sklede iz starega papirja in ob tem ugotavljali, da lahko odpadne materiale ponovno uporabijo. Četrtošolci in petošolci pa so sodelovali v literarni delavnici "Pismo Nangiru". Preko resnične zgodbe o dečku Nangiru iz Kenije so se srečali s konkretnim primerom vpliva podnebnih sprememb na življenja ljudi v podsaharski Afriki. Skozi pisanje pisem so razvijali razmišljanje o varovanju in skrbi za okolje in vplivu posameznika na podnebje ter o posledicah, ki jih ta dejanja povzročajo prebivalcem najrevnejših dežel. Učenci 5. razreda so izdelovali tudi plakate po skupinah - vsaka skupina je v sliki in besedi predstavila po eno področje, ki je korak naprej v smeri podnebne pravičnosti: HODI, RECIKLIRAJ, UGAŠAJ in ZMANJŠUJ. Izdelali so tudi tablice o varčevanju energije in vode, ki smo jih prilepili na ustrezna mesta v učilnicah, na hodnikih in v straniščih. Učenci 2. razreda so sestavili tudi EKO - budnico, pesmico o tem, kako bodo poskrbeli za prihodnost. Pri projektu so učenci sodelovali tudi v času podaljšanega bivanja. Učenci 2. in 4. razreda PB so izdelali planet Zemljo iz odpadnih materialov ter preko tega vzpostavili odnos do Zemlje in vsega, kar živi na njej. Učenci 3. in 5. razreda PB pa so izdelovali kaširan papir ter se naučili izdelati nov papir na preprost način, ki ga lahko uporabijo v vsakdanjem življenju.

Ob zaključku projekta je nastala bogata razstava izdelkov vseh delavnic, ki smo jo naslovili "Prihodnost je v naših rokah". S tem smo poskušali učence, starše in ostale obiskovalce naše podružnice usmeriti v razmišljanje in tudi zavestno spreminjanje vsakdanjih navad, ki bi pripomogle k zmanjšanju podnebnih sprememb in lepši prihodnosti naših potomcev.

 

Ekokoordinatorka: Tjaša Vidmar Kenda

Planet Zemlja
Recikliran papir
Razstava
PROJEKTI
Eko kviz

Ekokviz za srednje šole

Eko paket

Hrana ni za tjavendan

Raziskovalci biotske raznovrstnosti

Jaz, ti mi za Slovenijo

Znanje o gozdovih


POROČILO EKOŠOL