Odgovorno s hrano

Podpis ekolistine na OŠ Vide Pregarc

Dodano: 2011-11-17 22:44:19
Razstava, ki je spremljala podpis eko-listine
Na OŠ Vide Pregarc smo 10. oktobra podpisali ekolistino in se tako pridružili veliki družini Ekošol v Sloveniji. Istega dne smo imeli tudi delavnice v okviru Eko dneva.

 Za vstop v projekt smo se odločili, ker smo prepričani, da lahko na ta način ekološko ozavestimo mlade, njihove starše in okolico ter jih prepričamo, da ekologija ni samo modna muha, ampak je način življenja, ki ga bomo morali prej ali slej uzavestiti vsi. Program Ekošola je osnovan na metodologiji sedmih korakov, ki jih morajo šole izpolniti, da pridobijo zeleno zastavo, ki je priznanje oziroma znak, da šola spada v mednarodni program Ekošola. V okviru teh sedmih korakov se je tudi naša šola vključevala v različne projekte in ozaveščevalne akcije.

Za pridobitev zelene zastave smo izvajali tri vodilne tematske sklope in sicer, voda, odpadki in energija. 

V okviru tematskega sklopa odpadki smo se vključevali v zbiralne akcije, znova je zaživelo zbiranje starega papirja, pri katerem se učenci zelo trudijo, saj je tako zbran denar namenjem šolskemu skladu, torej njim samim. Zbirali smo tudi izrabljene kartuše, tonerje, baterije in zamaške. Ravno z zbiranjem zamaškov smo naši ekološki ozaveščenosti dodali še dobrodelno noto, saj zamaške vedno zbiramo za točno določeno osebo, ki potrebuje pomoč.

Veliko smo naredili tudi na področju ločevanja odpadkov. Na pobudo koordinatorice projekta Zdrava šola smo začeli z ločevanjem odpadkov pri malici, kar je danes že ustaljena praksa. Po šoli in v razrede smo postavili ekološke otočke, na katerih so napisana navodila za ločevanje odpadkov. V letu 2010 smo se priključili vseslovenski čistilni akciji Očistimo Slovenijo in jo tudi uspešno izpeljali s pomočjo učencev, učiteljev, staršev in prostovoljcev.

Jedro tematskega sklopa voda je bil obisk mokrišča. Učenci 9. razredov so posvojili košček zemlje pod Golovcem, ki so ga redno čistili, opazovali rastline in živali ter predlagali načine, kako zavarovati živa bitja, ki živijo ob vodi. Da bi se vsi zavedali pomena varčevanja z vodo, so učenci izdelali oznake, ki na varčevanje z vodo opozarjajo v vsaki učilnici.

V okviru tematskega sklopa energija so učenci z meritvami ugotavljali, kako varčevati z energijo. Naš glavni cilj je bil učence ekološko ozavestiti, da bi z energijo ravnali skrbno in varčno. Učenci so  izdelali slogane in opozorila na temo varčevanje z energijo. Učenki 9. razreda sta na temo varčevanje z energijo izdelali raziskovalno nalogo, ki je bila nagrajena z bronastim priznanjem. Raziskovali sta možnost postavitve sončnih celic na šolski strehi.

Poleg zgoraj opisanih tematskih sklopov so učenci brali knjige in članke za eko bralno značko, se preizkušali kot mladi poročevalci in svoje članke objavljali tako na spletu kot tudi v tiskanih medjih.

Naš trud je bil letos poplačan, 5. oktobra smo namreč prejeli zeleno zastavo in 10. oktobra slavnostno podpisali ekolistino, v kateri smo se zaobljubili, da se bomo še naprej ravnali po ekoloških načelih. Pridobljeno znanje bomo uporabljali tudi doma ter ga prenašali na mlajše generacije.

 

Petra Matkovič, Katja Kodelja (koordinatorici Ekošole)

 

EKO DAN

V ponedeljek, 10.10. 2011 je na OŠ Vide Pregarc potekal eko dan. Imeli smo prireditev na kateri je bila podpisana ekolistina. Nekatere goste sem tudi sam intervjuval, in sicer Marija Ruter in Amela Lišić. V okviru eko dneva so potekale tudi razne delavnice na katerih sem naredil intervjuje. Jasmina iz 1.b nam je povedala, da so izdelovali pajke iz malih žogic, pri izdelavi pajka pa so uporabili tudi plastične oči. Učenka se je na eko dnevu naučila veliko novega. Učiteljica Tina Pajnik pa nam je povedala da so bile delavnice povezane s knjigo, ki jo otroci berejo za eko bralno značko. Naslov knjige je Drevo Krištof, pisateljev Ivana Gantescheva in Dimiterja Inkiowa. Po končani prvi aktivnosti so se učenci lotili izdelave kužkov iz odpadne embalaže in ptičjih hišic iz sladolednih palčk in papirja.  

Rok in Urban iz 6.a razreda sta mi povedala, da so pripravljali naravna zdravila z limono, zeljem in medom. Povedala sta mi, da sadje in zelenjava iz ekološke pridelave ni škropljena, da tudi doma jedo tako sadje in zelenjavo. Učiteljica Karmen Kete pa nam je svetovala naj uporabljamo čim manj predelanih in čim več svežih živil iz lokalne pridelave.Predstavnica učencev Amela Lišić nam je povedala, ja podpis ekolistine veliko dogodek za našo šolo. Povedala nam je tudi, da doma pomaga ločevati odpadke , da ugaša luči in zapira vodo. Amela tudi sama spodbuja učence v njenem razredu k ločevanju odpadkov. Amela meni, da je treba otroke že zelo zgodaj navajti na ločevanje odpadkov.

Predstavnica komunalnega podjetja Snaga, Marija Ruter je povedala, naj kupujemo izdelke, ki imajo čim manj embalaže oz so zapakirani v povratno embalažo, da bo odpadkov manj. Za konec je učencem svetovala še, naj ločujejo tako v šoli kot tudi doma.

Slaven Tatić, 7.a,
OŠ Vide Pregarc

Izdelki iz odpadne embalaže in razstava
Podpisniki eko-listine
Eko gledališka igrica
Naša zelena zastava
Delavnica o varčevanju z vodo
Kako očistiti naš planet
Izdelava piktogramov na temo varčevanje z energijo
Naša eko-listina
Pajek iz odpadne embalaže
PROJEKTI
Eko kviz

Ekokviz za srednje šole

Eko paket

Hrana ni za tjavendan

Raziskovalci biotske raznovrstnosti

Jaz, ti mi za Slovenijo

Znanje o gozdovih


POROČILO EKOŠOL